HISTORIA ZESPOŁU SZKÓŁ MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

W 2006 roku po raz pierwszy rozpoczynają naukę w szkole młodzi siatkarze reprezentujący Klub Sportowy Jastrzębie Borynia. Rodzi się współpraca z klubem, która owocuje utworzeniem od dnia 1 września 2007 roku Gimnazjum nr 10 Mistrzostwa Sportowego. W szkole w klasach mistrzostwa sportowego rozpoczynają naukę siatkarze reprezentujący na co dzień Klub Sportowy Jastrzębie Borynia, który jest bezpośrednim zapleczem Klubu Sportowego Jastrzębski Węgiel.

1 września 2009 to kolejne zmiany i rozwój szkoły – Gimnazjum nr 10 Mistrzostwa Sportowego zostaje połączone z mającą 40-letnią tradycję Szkołą Podstawową nr 3 tworząc Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego a rok później 1 września 2010 roku wzbogacając swoją ofertę szkolenia sportowego o VI Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego. Od 1 września 2011 roku szkoła uruchamia miejsca zakwaterowania dla uczniów spoza terenu Jastrzębia-Zdroju. W roku szkolnym 2013/2014, po długich staraniach szkoła dostaje zgodę na rozbudowę i uruchomienie internatu, który wchodzi w skład Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego.

Rok szkolny 2014/2015 to dalsze zmiany. W szkole powstaje Jastrzębski Klub Siatkarski Szkoły Mistrzostwa Sportowego Jastrzębie. Szkoła rozpoczyna szkolenie dziewcząt w gimnazjum i liceum i jednocześnie zostaje Siatkarskim Ośrodkiem Szkolnym Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Przy współpracy z Klubem Judo Koka w klasie I szkoły podstawowej ćwiczą mali judocy. W roku 2015 otrzymujemy nagrodę przyznaną przez Polski Związek Piłki Siatkowej i Ministerstwo Sportu Gawełek 2015 jako najlepsza szkoła w Polsce z kategorii rozwój i organizacja.

Rok szkolny 2016/2017 to początek współpracy z Jastrzębskim Klubem Tenisa Stołowego.

W wyniku reformy oświaty w roku szkolnym 2017/2018, by zachować i utrzymać ciągłość szkolenia Szkoła Podstawowa nr 3 zostaje przekształcona w Szkołę Podstawową nr 3 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego, powstają klasy IV mistrzostwa sportowego piłki siatkowej dla chłopców i dziewcząt. W tym samy roku w szkole na poziomie klasy IV mistrzostwa sportowego rozpoczynają szkolenie młodzi judocy, zostaje utworzona osobna klasa judo, do które uczęszczają zawodnicy Klubu Judo Koka. Zostają również utworzone klasy VII mistrzostwa sportowego uczą się nich siatkarki, judocy i tenisiści stołowi.

Rok szkolny 2018/2019 to ważny rok dla społeczności szkolnej, Jastrzębska Spółka Węglowa zaczyna wspierać finansowo Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego.

Następują zmiany organizacji szkolenia. W klubie rozpoczynają grę zawodniczki (seniorki), które nie są uczennicami ZSMS. Drużyna, która z dużym powodzeniem i szansą awansu gra w III lidze, składa się z w połowie z uczennic naszej szkoły (juniorek, kadetek) i w połowie seniorek, takie zestawienie podnosi atrakcyjność szkolenia oraz możliwości grania na wyższym poziomie i rozwoju naszych uczennic.

Rok 2019/2020 to kolejne zmiany . Seniorski projekt siatkarski ze  względów finansowych zostaje  zawieszony. Współpraca z JSW zmienia się na realizację projektów  przy wsparciu Fundacji JSW.

Rok 2021/2022 i kolejny rozwój  szkoły. Tworzymy I klasę mistrzostwa sportowego  w szkole podstawowej , stawiamy na  wszechstronny rozwój najmłodszych uczniów, klasa cieszy się dużym zainteresowaniem i okazuje się ,, strzałem w dziesiątkę’’. W liceum przy współpracy z klubem JKH GKS Jastrzębie powstaje I klasa mistrzostwa sportowego w hokeju na lodzie,  do szkoły trafiają miedzy innymi uczniowie z Litwy i  Białorusi. Chłopcy reprezentujący  JKH GKS Jastrzębie   zdobywają w I  roku nauki mistrzostwo Polski w  swojej  kategorii wiekowej .

Szkoła otrzymuję kolejne  wyróżnienie, tym razem w kategorii ,,wspierający dyrektor’’. Nagroda przyznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej  zostaje  wręczona w Filharmonii Bydgoskiej podczas oficjalnej gali zorganizowanej z okazji 10- lecia projektu Siatkarskie Ośrodki Szkolne.

Archiwalna strona www

Ponieważ zasoby strony www, która funkcjonowała do roku szkolnego 2021/2022 zawierały wiele cennych informacji,  postanowiliśmy udostępnić jej archiwalną wersję pod następującym linkiem – Archiwalna strona www ZSMS w Jastrzębiu – Zdroju.